در مراسم اختتامیه دومین هفته فرهنگی «بر آستان آفتاب» در خمین؛

کمساری: این که گفته میشود دیگر نیازی نیست به امام پرداخته شود در تعارض با دیدگاه رهبر انقلاب است

مراسم اختتامیه دومین هفته فرهنگی «بر آستان آفتاب» پیش ظهر امروز 18 دیماه 1402 در خمین برگزار شد.

 مراسم اختتامیه دومین هفته فرهنگی بر آستان آفتاب پیش از ظهر امروز با حضور، خانم دکتر فاطمه طبابایی عروس گرامی حضرت امام، آیت الله معزی نماینده ولی فقیه در هلال احمر، آیت الله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی، حجت الاسلام والمسلمین علی کمساری، رییس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)، بهنام نظری معاون سیاسی امنیتی استانداری استان مرکزی، حمید کمانکش فرماندار شهرستان خمین و جمعی از مسئولان استان مرکزی، شهرستان خمین، روسا و اعضای جمعیت هلال احمر، هنرمندان و جمعی از مردم در بیت تاریخی حضرت امام در خمین برگزار شد. 

 

علی کمساری: این که گفته می شود دیگر نیازی نیست به امام پرداخته شود در تعارض و تقابل با دیدگاه رهبر فرزانه انقلاب است

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین علی کمساری، رییس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)، گفت: امیدواریم با برگزاری هفته فرهنگی «بر آستان آفتاب» توانسته باشیم گامی در جهت آشنا سازی بیشتر مردم با امام و شخصیت ایشان داشته باشیم و به توصیه های یادگار امام عمل کرده باشیم درجهت خدمت رسانی به مردم خمین و تلاش کردیم این هفته هفته امام و مردم خمین باشد.

او در ادامه سخنان خود به «چگونگی و ضرورت ایجاد ارتباط و شناخت با نسل جوان» اشاره کرد و گفت: این نکته راهبردی در سیاست گذاری فرهنگی است که چه کنیم که امام همان طور که برای نسل ما و قبل از ما شناخته شده بود و با تمام وجود به ایشان عشق می ورزیدیم برای نسل بعد که تقریبا 56 درصد جامعه را تشکیل می دهند هم این طور باشد. نسل جدید بعد از رحلت امام به دنیا آمدند و اینها نسل فردا و آینده ساز هستند چه کنیم که این نسل هم با امام آشنا شود؟ 

رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام با انتقاد از برخی مسئولان و افراد که می گویند دیگر به امام و تفکراتش نیازی نیست گفت: باید دید آیا اساسا همچنان به امام نیاز داریم؟ این برای برخی برنامه ریزان کشور ما یک امر مبهم شده است و زیاد هم این را می شنوم که تا کی می خواهید درباره امام بگویید و بنویسید.

او گفت: این که گفته می شود دیگر نیازی نیست به امام پرداخته شود در تعارض و تقابل با دیدگاه رهبر فرزانه انقلاب است که مکرر بر ترویج اندیشه امام تاکید دارند. ایشان امام را یک حکیم می داند که دیدگاه ها و آثارش زنده و قابل استفاده است و ضرورت دارد به اندیشه هایش مراجعه شود. حکیم کسی است که حکمت دارد و حکمت جمع عرفان فلسفه دین و شهود و خرد است و کسی که واجد این شرایط باشد، حکیم است. حکیم مستجمع این علوم است حکیم دائم نظر به وجه الله دارد و رابطه او با خدا بر اساس معرفت و ایمان به خدا است. و اینها را می توان در سیره حضرت امام به خوبی دید. یعنی این که ایشان حکیم بود؛ لذا در تمام حیات نورانی خود همه جا اتکایش بعد از خدا به مردم بود.

کمساری با اشاره به انتخابات پیش رو در کشورمان گفت: ما در نظام جمهوری اسلامی هر سال با یک انتخابات مواجه هستیم و در کوران جنگ هم انتخابات تعطیل نشد. این نشان از ایمان امام و رهبری به مردم بوده و هست. امیدوارم با ایجاد زمینه‌ها، فضایی برای نقش آفرینی بیشتر مردم در انتخابات فراهم شود.

او تاکید کرد: حکیم فقط خدا را رب می داند و فقط او را صاحب اختیار می داند همه اینها را می توان در سیره نظری و عملی امام ببینید. آنجا که در هواپیما از امام می پرسند چه حسی دارید و می گوید هیچ از نگاه یک حکیم بود. امام در خود غرور و تکبری نمی دید و معتقد به️ لا مؤثر فی الوجود إلا الله بود.

او تاکید کرد: امام به عنوان یک حکیم همچنان اندیشه اش راهگشا و راهبر است و انگشت اشاره او به ما ایمان می دهد برای رسیدن به هدف و طی کردن مسیر توفیق. امروز ما راهی غیر از راه امام نداریم و کشتی جز کشتی امام نیست و این را نباید در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها فراموش کنیم.

کمساری با تاکید بر سیاستگذاری موسسه برای فعالیت رسانه ای و تبلیغی بیشتر گفت: زمانی من معاون بودم و به خمین می آمدم دغدغه دوستان این بود که چرا درب این ساختمان باز نمی شود اما امروز می بینیم که هزاران نفر در این جا حاضر می شوند.

او با تشکر از افتتاح گذر فرهنگ و هنر در بیت تاریخی امام گفت: من از مسئولان می خواهم که مدارا کنید که این کار رونق بگیرد این خود یک اتفاق مبارک است زیرا این مجموعه به متن زندگی و کسب و کار مردم ربط دارد.

او در پایان گفت: ما در موسسه فارغ از خط بندی ها و جناح بندی های ناصحیح آماده همکاری هستیم و هر چه در توان داریم در طبق اخلاص می گذاریم و نشان داده ایم که موسسه وابسته به هیچ جناح و دسته و حزبی نیست و چون امام متعلق به همه مردم است و امتداد اندیشه و انقلاب امام را در مسیر تعیین شده از سوی رهبری می داند و این مسیر را با جدیت و اخلاص جلو می برد.

 

حمید کمانکش فرماندار خمین در سخنان خود ضمن خوشامد گویی به حاضران گفت: خوشحالم که دومین هفته فرهنگی هم به خوبی برگزار شد.

او با برشمردن برنامه ها و اتفاقاتی که در این هفته فرهنگی افتاد، گفت: ما از تجربیات برگزاری هفته فرهنگی بر آستان آفتاب در سال گذشته استفاده کردیم و کوشیدیم که هفته فرهنگی امسال متفاوت تر باشد و بازخوردها هم نشان می دهد که برنامه های امسال با کیفیت بهتری برگزار شد. این تلاش ها هم نتیجه همدلی تمام عیار بود و این همدلی می تواند یک الگو برای همدلی برای خدمت به مردم باشد. به هر حال تلاش کردیم برنامه ای برگزار شود که در این ایام حال و هوای مردم را عوض کند.

او در پایان با تاکید بر تداوم هفته فرهنگی بر آستان آفتاب گفت: امیدوارم این برنامه ها تداوم داشته باشد و در طول سال هم از بیت امام در مواقع مختلف استفاده کنیم.

 

آیت الله معزی: امام به مردم اعتقاد داشت و این اعتقاد هم ناشی از اعتقاد ایشان به خدا بود

آیت الله معزی، نماینده ولی فقیه در هلال احمر در مراسم اختتامیه دومین هفته فرهنگی «بر آستان آفتاب» گفت: حضرت امام برای نسل جوان ما امروز ناشناخته است و این یک حقیقت است و من زمانی امام را شناختم که شانزده ساله بودم و بعد از فوت آیت الله بروجردی به امام مراجعه کردیم که ایشان به عنوان مرجع اعلم معرفی شود. اولین بار هم ایشان را در  امام زاده قاسم ملاقات کردیم آنجا به ایشان گفتم من مقلد شما هستم و رساله شما را می خواهم که گفت از آقای صالحی در قم بگیرید. بعد از تبعید به نجف سال هایی در خدمت و محضرشان در مدرسه بروجردی بودم و نگاه به امام و سخن ایشان برای من افتخار بود. بعد از پیروزی انقلاب هم هر امری فرمودند در خدمت بودم.

او تاکید کرد: اخلاق فردی اجتماعی و خانوادگی و سیاسی خیلی مهم است و ما باید این را به جوانان بگوییم. امام وجودش سراسر ایمان و عشق به خدای متعال بود. جوانان به مطالب امام و کتاب های ایشان سخت نیاز دارند. البته اینها با زبان امروز باید ارائه بشود. اولین و آخر سخن ایشان همان نوشته است که قُلْ إِنَّما أَعِظُکُمْ بِواحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنی وَ فُرادی .

معزی تاکید کرد: امام به مردم اعتقاد داشت و این اعتقاد هم ناشی از اعتقاد ایشان به خدا بود. امام فقط به خدا اتکا داشت و ما امروز بسیار نیاز به امید داریم و جوانان باید امید در زندگی پیدا کنند. رهبر معظم انقلاب در گام دوم بیان می کنند بیش از هر چیزی نیاز به امید و امیدواری است.

نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر به شجاعت امام اشاره کرد و گفت: عشق به خدا به ایشان شجاعت داد. امام ساده سخن می گفت او فیلسوف و عارف بود اما با مردم ساده صحبت می کرد. شجاعت و ایستادگی و مقاومت ایشان باید به نسل امروز منتقل شود. امام در قبال مسائل جهان اسلام احساس مسئولیت  می کرد . امروز می بینیم که در غزه چه اتفاقاتی می افتد و باید در قبال این اتفاقات احساس مسئولیت کرد. امام در سال 42 در بعد از ظهر عاشورا در فیضیه اولین بار فلسطین را مطرح کردند در حالی که بسیاری از روشنفکران آن زمان اصلا نمی دانستند مساله فلسطین چیست و رهبر معظم انقلاب هم این را مطرح می کردند.

او بر مردم گرایی امام تاکید کرد و گفت: امام و یارانش درمیان مردم بودند در حالی که روشنفکران آن زمان بر برج عاج نشسته بودند. امروز هم ما باید با مردم و همدل باشیم.

او در پایان به زحمات جمعیت هلال احمر اشاره کرد و گفت: هلال احمر یک جمعیت مهرورز است که وظیفه اش کاهش آلام مردم است و لذا دیدید دو جوان عزیز و نورسته ما را به شهادت رساندند.

دری نجف آبادی: ولایت بر مردم یعنی حفظ حقوق آنها و حمایت از مظلوم

 امام و رهبر هم الگو هستند و یاد اینها راه و چراغ و مقصد و مقصود و ولایت خدا و ولایت بر مردم است و ولایت بر مردم یعنی حفظ حقوق مردم و حمایت از مظلوم.

 آیت‌الله دری نجف آبادی امام جمعه اراک در آیین اختتامیه هفته فرهنگی «بر آستان آفتاب» گفت: این ماه جمادی الثانی یک فرصت طلایی برای استان مرکزی بود چون به بهانه ولادت حضرت صدیقه و حضرت امام این هفته فرهنگی برگزار شد و بهانه ای برای بحث های ریشه دار و عمیق فراهم آمد.

 نماینده ولی فقیه در استان مرکزی با اشاره به هفته فرهنگی بر آستان آفتاب گفت: این مناسبت خیلی فرصت طلایی بود و توفیقات خوبی به دست آمد و امیدوارم ادامه یابد و در استان ها و شهرستان های دیگر هم این برنامه ها کارسازی و کادرسازی کند و بسترسازی نماید که جوانان ما با مفاهیم بلند و آسمانی امام آشنا شوند.

دری با تاکید بر الگو بودن امام گفت: الگوها همیشه بوده و خواهند بود تا الگوی همیشه جاودان ما حضرت امام زمان که چراغ راه ماست و مصباح هدایت و سفینه نجات است است و امام و رهبر هم الگو هستند و یاد اینها راه و چراغ و مقصد و مقصود و ولایت خدا و ولایت بر مردم است و ولایت بر مردم یعنی حفظ حقوق مردم و حمایت از مظلوم.

امام جمعه شهر اراک گفت: امسال همزمان با این روز ها دو مناسبت دیگر هم داشتیم ما دیروز 17 دی را داشتیم که یک روز تاریخی در کشور بود چه در حوادث کشف حجاب و چه در انتشار مقاله توهین آمیز علیه امام و قبل از آن شهادت آقا مصطفی در آبان را داشتیم که ایران یکپارچه سوگوار شد بعد 19 دی در قم اتفاق افتاد و مقدمه ای برای دهم بهمن بعدی که حادثه تبریز بود اتفاق افتاد.

او با اشاره به نزدیک بودن حلول ماه رجب گفت: من به عنوان یک خدمتگزار می خواهم این سه ماه بزرگ و با عظمت را قدر بدانید و از فرصت ها آن بهره ببرید.

این مراسم با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری دومین دوره هفته فرهنگی بر آستان افتاب که از جمع مسئولان وفعالان استانی و شهر خمین بودند به پایان رسید

تماس با ما
موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی
تهران خیابان باهنر خیابان یاسر خیابان حسنی‌کیا پلاک ۵۹
تلفن: ۲۲۲۹۰۱۹۱-۰۲۱ الی ۵
فکس: ۲۲۲۹۰۴۷۸
پست الکترونیک: info@icpikw.ir
پایگاه اطلاع‌رسانی - موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی
طراحی و پیاده‌سازی: دفتر فناوری اطلاعات و آمار
All Content by icpikw.ir is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License