در مراسم اختتامیه دومین هفته فرهنگی «بر آستان آفتاب» در خمین؛

دکتر فاطمه طباطبایی: حاکمیت باید همدلی را در مردم ایجاد کند

دکتر طباطبایی با بیان این که بعضی در کار هستند که امام زدایی می کنند و به توصیه مقام معظم رهبری هم گوش نمی دهند، گفت: کسانی که خود را مقلد ایشان می دانند، باید دلسوزانه رفتار کنند. مقام معظم رهبری تعارف نکردند که گفتند راه و اندیشه امام برای ما همچنان عزت و سربلندی می آورد.

مراسم اختتامیه دومین هفته فرهنگی «بر آستان آفتاب» پیش ظهر امروز 18 دیماه 1402 در خمین برگزار شد.

دکتر فاطمه طباطبایی در مراسم اختتامیه هفته فرهنگی «بر آستان آفتاب» گفت: یکی از ویژگی های حضرت زهرا(س) «محدثه بودن» است. یعنی این که جبرئیل امین سید الملائکه به حضرت زهرا بعد از پیامبر(ص) نازل شده و حقایق عالم غیب را عرضه کرده است و ما افتخار داریم که یک زن به این مرتبه از کمال میرسد که هم افق با مقام حضرت حق می شود و از این نظر برای ما زن ها این افتخار و امید است که می توانیم به آن مرتبه و کمال برسیم و خوشحالم که تقدیر کنم از مادران شهدا و و جانبازان و شهدایی که خون خود را برای به ثمر رسیدن انقلاب دادند و برخی دیگر که چه شکنجه‌هایی تحمل کردند تا انقلاب به ثمر رسید. ما متاسفانه خیلی وقت‌ها قدر این انقلاب را نمی دانیم و یادمان می رود که مبارزه با طاغوت زمان چه ارزشی داشت و کم نبود.وی با بیان اینکه من به دلیل موقعیتم از زندگی خیلی از مبارزان خبر داشتم و رژیم شاه چیزی نبود که به سادگی سقوط کند و عظمت کار مبارزان پیش از انقلاب را نباید فراموش کنیم، افزود: امام تأکید داشتند که انقلاب در مردم تحول ایجاد کرد و معتقد بودند که عامل این ایجاد این تحول خداوند است. یعنی مردمی که به تعبیر امام پیش از انقلاب حتی از پاسبان هم می ترسیدند، در دوران انقلاب به خیابان آمده و به شاه می گویند، ما شما را نمی خواهیم و می خواهیم حکومت اسلامی باشد.

دکتر طباطبایی با بیان این که امام با عصبیّت و تعصّب مخالفت می کردند، گفت: امام در سال 67 گفتند حتی قانون اساسی اصلاح شود. ایشان حتی در درس‌شان اگر کسی انتقاد نمی کرد، می‌گفت مگر مجلس ختم است، یعنی انتظار داشتند حتی نظریه‌های فقیهی‌شان مورد نقد قرار گیرد. الان هم باید این تحول خواهی از طرف مردم خواسته شود.

وی با ذکر خاطره ای گفت: سال اول انقلاب که دولت مهندس بازرگان بر سر کار بود تعدادی از اعضای کابینه به دیدار امام آمده بودند و  شور و هیجان فراوانی برای دیدار امام در مردم ایجاد شده بود و برخی از اعضای هیئت دولت وقت برای عبور از میان جمعیت معطل شده بودند. امام برای ملاقات با مردم گاهی در مقابل منزل و گاهی  پشت بام حضور می یافت. این افراد آنجا شاهد عشق و شیدایی مردم نسبت به امام بودند، برادرم مرحوم دکتر صادق طباطبایی که جزو کابینه بود می گفت ما باهم صحبت کردیم که رمز پیروزی امام این همدلی با مردم  و عشق و اعتماد دو طرفه مردم و امام است. این رابطه باید حفظ شود؛ یعنی اعتماد مردم به حاکمیت و حاکمیت به مردم باید دو طرفه باشد. چطور برخی می گویند نمی توانیم اجازه دهیم که یک نماینده را خود مردم انتخاب کنند و انتظار دارند که مردم به حاکمیت اعتماد داشته باشند؟

دکتر طباطبایی افزود: اعتماد و علاقه امام به مردم دو طرفه بود و مردم توانستند با امام همدل شوند الان هم راه حفظ انقلاب همین پیوند و همدلی مردم با حاکمیت است و حاکمیت باید این فضا را ایجاد کند.

عروس امام خمینی با بیان خاطره ای از امام در نجف گفت: ایشان قدرت تسلط بر نفس داشتند و بر خشم و احساسات شان غالب بودند.

وی با اشاره به برگزاری دومین هفته فرهنگی بر آستان آفتاب گفت: «بر آستان آفتاب» نام زیبایی برای این هفته فرهنگی است. امام مثل آفتاب موجب گرمابخشی بود و هنرشان هم این بود که با این گرمابخشی به همه اقوام و اقلیت ها همدلی دادند. در ابتدای انقلاب گروه های مختلفی سبز شده بود، اما امام اینها را مهار کردند و امروز هم همین مبانی و همراهی و اندیشه امام می تواند مسیر  را هموار کند.

او با بیان این که بعضی در کار هستند که امام زدایی کنند و به توصیه مقام معظم رهبری هم گوش نمی کنند، گفت: کسانی که خود را مقلد ایشان می دانند، باید دلسوزانه رفتار کنند. مقام معظم رهبری تعارف نکردند که گفتند راه و اندیشه امام برای ما همچنان عزت و سربلندی می آورد.

دکتر فاطمه طباطبایی با انتقاد از برخی سرودها که نام امام در آن نیست، گفت: چرا در همین شرایط اتفاق می افتد که سرودی  ساخته و در سطح ملی و خارج از کشور پخش شود که اسمی از امام در آن نباشد. 

وی در پایان تاکید کرد که برنامه هایی مانند هفته فرهنگی بر آستان آفتاب باید استمرار یابد و منحصر به یک زمان و یک منطقه نشود.

تماس با ما
موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی
تهران خیابان باهنر خیابان یاسر خیابان حسنی‌کیا پلاک ۵۹
تلفن: ۲۲۲۹۰۱۹۱-۰۲۱ الی ۵
فکس: ۲۲۲۹۰۴۷۸
پست الکترونیک: info@icpikw.ir
پایگاه اطلاع‌رسانی - موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی
طراحی و پیاده‌سازی: دفتر فناوری اطلاعات و آمار
All Content by icpikw.ir is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License