دکتر فاطمه طباطبایی:

امام آرزوی داشتن جامعه ای بر محور اخلاق اسلامی را در سر می پروراند

امام سنجه ای به انسان می دهند که آدمی انسانیت خود را با آن بسنجد می گوید و آن «سعادت خواهی برای همه است». برخی ویژگی های مطلوب از دیدگاه امام، «اول: توجه به خود در عین توجه به خداوند، دوم: خودشناسی و معرفت نفس، سوم: داشتن عزت نفس در عین تواضع، چهار: شکوفایی هویت الهی و استقلال فردی در عین زندگی اجتماعی» بود.

دکتر فاطمه طباطبایی گفت: توصیه امام همواره به رعایت اخلاق و تخلق به اخلاق الهی بود و آرزوی داشتن جامعه ای بر محور اخلاق اسلامی را در سر می پروراند و این حقیقتی است که همه شاگردان و نزدیکان امام به آن واقفند. ایشان بارها در سخنرانی های خود هدف بعثت پیامبر اکرم(ص) را در همین می دانستند. 

به گزارش خبرنگار روابط عمومی ستاد مرکزی سی و چهارمین بزرگداشت امام خمینی، عروس امام خمینی بعد از ظهر امروز طی سخنانی در سمینار گفتمان توحیدی اخلاقی امام خمینی که با حضور میهمانان خارجی شرکت کننده در مراسم بزرگداشت امام برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: امام با نوشتن دو کتاب «چهل حدیث» و «شرح حدیث جنود عقل و جهل» در دوران جوانی به معرفی و نتایج فضایل اخلاقی و نکوهش رذائل و پیامدهای آن پرداخته اند.  ملتزم بودن امام به این دستورات و فضائل که در این دو کتاب آمده است، واقعیتی است که همه پیروان ایشان و نزدیکان ایشان باور دارند.

وی با بیان این که برخی علوم به صرف دانستن ارزشمند است، اما علم اخلاق این طور نیست، افزود: دانستن علم اخلاق از کمالات نیست بلکه آن اخلاقیات باید در کردار خود را نشان دهد. عمل اخلاقی در نگاه امام عملی عبادی و مبتنی بر خرد و تفکر است و می توان با مسامحه بگوییم پیوند نظر و عمل است؛ عمل و افعال انسان ظهور همان باور و اندیشه اوست. و رأی و عقیده، باطن عمل انسان است. بنابراین، عمل و نظر در حقیقت دو روی یک سکه هستند. امام عالم و جهان آفرینش را چیزی جز ظهور جلوه حق و نمایش قدرت حق و الوهیت حق نمی دانند و این مطلبی است که در کتاب «مصباح الهدایه» آمده است. ایشان در تقریرات فلسفی هم اشاراتی به این موضوع دارند. 

دکتر فاطمه طباطبایی در ادامه گفت: تجربه زیست اخلاقی و تقویت ایمان امری ضروری است. ابتدا انسان با کمک عقل می تواند حقایق هستی را دریابد و به مرتبه علم برسد، اما برای تخلق به اخلاق الهی و خداصفت شدن علم و عقل تنها کافی نیست و باید در عمل ظهور یابد، زیرا لازمه ایمان، عمل است.

این استاد فلسفه و عرفان تصریح کرد: انسان به هر میزان که بتواند از ظلمت عالم مادی و آمیختگی به وهم و خیالات رها شود، می تواند ظهور حضرت حق را در وجود خود و عالم هستی احساس کند و عالم را مظهر حق ببیند. امام تاکید دارند که این امر مهم با عبور از عالم طبیعت امکان پذیر است؛ یعنی همین انسان مادی که در عالم طبیعت زندگی می کند مظهر حق است و می تواند آیینه تمام نمای ساحت حق باشد.

وی ادامه داد: حتی در نگاه امام تخلق به اخلاق الهی افزون بر این که جنبه فردی دارد و موجب تعالی می شود، بلکه موجب تحقق مدینه فاضله و جامعه انسانی نیز می شود. از این رو در مذمت برخی رذائل مانند غیبت متذکر می شود که با غیبت و رواج آن اتحاد و همبستگی و اخوت و الفت در جامعه انسانی ضعیف می شود بنابراین این رذیلت ها جامعه انسانی را به خطر می اندازند و آن را نابود می کنند. 

دکتر فاطمه طباطبایی گفت: نکته دیگر این است که امام سنجه ای به انسان می دهند که آدمی انسانیت خود را با آن بسنجد می گوید و آن «سعادت خواهی برای همه است». برخی ویژگی های مطلوب از دیدگاه امام، «اول: توجه به خود در عین توجه به خداوند، دوم: خودشناسی و معرفت نفس، سوم: داشتن عزت نفس در عین تواضع، چهار: شکوفایی هویت الهی و استقلال فردی در عین زندگی اجتماعی» بود.

وی در پایان گفت: امام معتقد بود که حیات معقول انسان را به پذیرش احکام اخلاقی و شرعی هدایت می کند و انسان برای تمام کارهای خود دلیل و برهان دارد. امام خود دقیقا این طور بود. در اندیشه  امام تخلق به اخلاق الهی، یعنی همان مهروزی خدا به همه، موجود است و ایجاد یک جامعه با حضور چنین انسان هایی آرزوی امام بود و انقلاب را مقدمه ساخت این جامعه می دانستند. به همین دلیل در بیشتر سخنرانی ها از خودسازی و رعایت این اخلاق می گفتند. 

تماس با ما
موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی
تهران خیابان باهنر خیابان یاسر خیابان حسنی‌کیا پلاک ۵۹
تلفن: ۲۲۲۹۰۱۹۱-۰۲۱ الی ۵
فکس: ۲۲۲۹۰۴۷۸
پست الکترونیک: info@icpikw.ir
پایگاه اطلاع‌رسانی - موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی
طراحی و پیاده‌سازی: دفتر فناوری اطلاعات و آمار
All Content by icpikw.ir is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License