در محفل شعر «در بیت خورشید»؛

علی کمساری: جنگ امروز، جنگ روایت‌هاست؛ این جنگ پیچیده‌ترین جنگ رسانه‌ای امروز دنیاست

حجت الاسلام و المسلمین علی کمساری رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) بیان داشت که باید از میان روایت های مختلفی که درباره امام راحل مطرح می‌شود هوشیار بود و به این مساله توجه داشت که چهره حقیقی امام را دشمن مخدوش نکند و روایتی مخالف اهداف و مسیر امام را در اعتقاد و باور مردم وارد نکنند.

به مناسبت سی وچهارمین سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (س)، موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) - قم محفل شعری با عنوان « در بیت خورشید» در منزل تاریخی امام واقع در میدان روح الله قم برگزار کرد.

در ابتدای مراسم جناب حجت الاسلام والمسلمین قاسمی مجلس را با نوای گرم خویش به فیض رساندند و پس از آن چهار نفر از شاعران به نام، به قرائت اشعار خویش پرداختند .

سید مهدی موسوی چهارپاره‌ای در مدح امام رضا خواند. در این شعر اشارات بسیار زیبایی به مراسم تشییع باشکوه شهید حاج قاسم سلیمانی در حرم مطهر رضوی داشت و پس از آن شعری در مدح امام راحل (ره) قرائت نمود.

میلاد عرفان‌پور شاعر دیگری بود که شعری حماسی خواند و در آن به زنده بودن مسیر و حرکت امام توجه نموده بود.

شاعر سوم مهدی جهاندار بود که دو شعر خواند شعر اول را به حاج قاسم سلیمانی و شعر دوم را به امام (ره) تقدیم نمود. این شاعر اصفهانی به جنگ روایت‌ها توجه کرده بود و در شعر خود روایت‌های مختلفی که از امام می‌شود را مورد نقد قرار داده بود.

سید محمد جواد شرافت شعری را با این مطلع :« و شیطان چه دارد هیاهو هیاهو..» خواند که در آن نگاه ویژه ای به دشمنان امام و انقلاب داشت که در صدد خاموش کردن مسیر ایشان گام بر می دارند.

در ادامه از نماهنگ «بت شکن» رونمایی شد. این نماهنگ که از تولیدات موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) - قم است توسط گروه سرود فدائیان قائم در این جلسه اجرا شد.

سپس حجت الاسلام و المسلمین علی کمساری رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) به سخنرانی پرداختند.

وی در ابتدا از شاعران تشکر و به این نکته پرداختند که زبان هنر مخصوصا شعر از جذابیت و رسانگی بالایی برخوردار است و بیان اندیشه و نگاه امام در این قالب تاثیرات عمیقی دارد سپس با اشاره به شعر جهاندار بیان کردند که جنگ امروز، جنگ روایت‌هاست. این جنگ که پیچیده ترین جنگ رسانه ای امروز دنیاست مفاهیم و ارزش‌ها را در باور مخاطب تغییر می دهد و ارزش را به ضد خویش تبدل می کند.

وی در ادامه بیان داشت که باید از میان روایت های مختلفی که درباره امام راحل مطرح می‌شود هوشیار بود و به این مساله توجه داشت که چهره حقیقی امام را دشمن مخدوش نکند و روایتی مخالف اهداف و مسیر امام را در اعتقاد و باور مردم وارد نکنند.

پس از سخنرانی مختصر حجت الاسلام و المسلمین کمساری، حجت الاسلام و المسلمین جواد محمد زمانی شعری در مورد امام و واقعه پانزده خرداد خواند و در ادامه محمد حسین ملکیان غزلی تقدیم کرد که در آن توجه ویژه ای به گذشته و حال انقلاب اسلامی شده بود.

حجت الاسلام و المسلمین زکریا اخلاقی  شاعر میبدی که غزل های معنوی و روحانی ایشان سبک منحصر به فردی در ادبیات دارد شعری را تقدیم به امام خمینی ره کردند که مشحون از معارف توحیدی بود. دبیر این جلسه حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی خانمحمدی آخرین شاعری بود که غزلی را تقدیم به امام کرد.

تماس با ما
موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی
تهران خیابان باهنر خیابان یاسر خیابان حسنی‌کیا پلاک ۵۹
تلفن: ۲۲۲۹۰۱۹۱-۰۲۱ الی ۵
فکس: ۲۲۲۹۰۴۷۸
پست الکترونیک: info@icpikw.ir
پایگاه اطلاع‌رسانی - موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی
طراحی و پیاده‌سازی: دفتر فناوری اطلاعات و آمار
All Content by icpikw.ir is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License