به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (س)؛

«باده عشق»/ مراسم شعر و موسیقی

رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام گفت: امام هیچ چیزی غیر از خدا نمی‌دید و به همین خاطر خدا او را عزیز می‌کند و محبت او را در دل‌ها می‌گذارد. علی رغم تمام تخریب‌های دشمن و کم کاری‌های ما نسبت به امام و با وجود اینکه در ترویج ایشان خیلی کوتاهی می‌کنیم و دشمنان ما به هر روشی دست می‌زنند و تخریب می‌کنند، اما می‌بینیم نور ایشان هرروز فروزنده‌تر و بالنده‌تر است.

در این مراسم ابتدا علیرضا قزوه رییس دفتر شعر، موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما و از شاعران حوزه انقلاب و دفاع مقدس گفت: امام خمینی در یکی از شعرهای «منظومه‌ای از خاک تا ماه» به «منظومه‌ای نزدیک به زمین» تشبیه شد. چرا که بعد از هر هزاره‌ای مرد بزرگی می‌آید و یک اتفاق بزرگ را رقم می‌زند.

وی با بیان اینکه از هر لحاظ این مرد کار بزرگی کرد و جامعیت کامل داشت، افزود: امام در بین رهبران، پادشاهان و شخصیت‌هایی که در این سرزمین رهبری کردند از منظر فقه، فلسفه، عرفان، شعر سرآمد بود ایشان متن تاریخ را عوض کرد و دیدن عظمت او مانند این است که کنار دماوند بایستیم و عظمت آن را مشاهده کنیم. باید فاصله گرفته و بگذاریم قرن‌ها بگذرد تا این عظمت به چشم بیاید؛ آن‌هایی که با امام زندگی کردند این عظمت برای آن‌ها جا افتاده است.

سپس حجت الاسلام و المسلمین علی کمساری رییس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی طی سخنانی، با اشاره به محبوبیت امام در زمان حیات و پس از رحلت، گفتند: در مواجهه با مشاهیر و شخصیت‌های علمی، فرهنگی و سیاسی به دو گونه برخورد می‌شود؛ بعضی از شخصیت‌ها بعد اینکه از دنیا می‌روند نام آن‌ها پر آوازه می‌شود. و در مقابل برخی در زمان حیات خود مورد توجه قرا می‌گیرند، اما بعد از مرگ به  فراموشی سپرده می‌شوند که در بین معاصرین کم نبودند کسانی که پس از مرگ اسم‌شان به زور نیز شنیده نمی‌شود. حال امام به کدام دسته تعلق دارد؟ امام هم در زمان حیات و هم پس از حلت مور اقبال قرار گرفتند و لذا جزو استثنائات در این حوزه هستند.

وی ادامه داد: شخصیت امام زمانی که در حوزه علمیه بود به عنوان یک عالم تراز اول و سپس به عنوان مرجع تقلید و بعد از پیروزی انقلاب در جایگاه رهبری، مورد توجه قرار گرفت. امام به عنوان ستاره ای در افق علم، فقاهت، فلسفه و عرفان مورد توجه بوده است. شهید مطهری در مورد امام تعبیری دارند که می‌گویند، من ۱۲ سال زانوی تلمذ بغل گرفتم و نزد ایشان نشستم، اما هر روز افق جدیدی از شخصیت ایشان برای من روشن شد.

کمساری یادآور شد: البته این بدان معنا نیست که علیه امام دشمنی نمی‌شد، بلکه در منشور روحانیت نیز داریم که ایشان می گوید، «فرزندم مصطفی از کوزه‌ای آب نوشید و آن کوزه را آب کشیدند چون من فلسفه می‌گفتم». در همان دوران امام را وهابی و توده‌ای خطاب کردند!

وی با بیان اینکه امام مورد توجه بوده، زیرا عالم بی‌نظیری است که در بین سایر علما مشرب متفاوت داشته است، افزود: علما معمولا اهل نقل یا عقل و یا شهود هستند؛ یعنی یا نسل‌گرا هستند، یا عقل‌گرا و یا اهل حدیث و اخبار؛ و یا اهل فلسفه، کشف شهود و عرفان. امام هر سه این‌ها را در خود جمع کردند. امام هم فقیه بودند و هم فلسفه و عرفان می‌گفتند. بعد از انقلاب مشاهده کردیم که امام مورد اقبال قرار گرفتند و با اشاره ایشان جوانان جان خود را فدای آرمان الهی و اسلامی کردند و در تمام وصیت‌ نامه شهدا بدون استثناء نسبت به امام سفارش شده است که این اتفاق نادری است. با اشاره امام انسان ها حرکت می‌کردند و گاهی اوقات با اشاره ابروی امام اتفاقاتی بالا و پایین می شد که این کاملا بی نظیر و بی‌بدیل بود. اگر امام می‌گفت این اتفاق بیفتد می‌افتاد و اگر می‌گفت جمهوری اسلامی؛ می شد. البته همین امر(تعیین حکومت) به رفراندوم هم گذاشته شد و امام رأی مردم را اخذ کرد، اما اگر اخذ نمی‌کرد هم با باور و ایمانی که مردم به ایشان داشتند کسی معترض نمی‌شد.

رییس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی اظهار داشت: بعد از فوت امام نیز همین‌گونه بود و آن هم یک دلیل دارد؛ کسی که برای خدا کار می‌کند و باور و اعتقاد به خدا داشته باشد، هیچ‌کس و هیچ چیزی در دنیا غیر از خدا و اراده او برایش وجود ندارد. 

وی یادآور شد: امام تنها مرجع تقلیدی بود که اجازه نداد رساله عملیه اش چاپ شود، امام تنها کسی بود که برای ترویج خود قدمی برنداشت؛ ایشان حتی در هواپیما زمانی که به ایران می‌آید و فوجی از جمعیت منتظرشان است، وقتی مورد این پرسش قرار می گیرند که «احساس شما چیست؟» می‌گوید، «هیچ احساسی ندارم». عده‌ای خرده می‌گیرند که ایشان احساس نداشته است؛ اما این پاسخ یعنی من کسی نیستم، من هیچ هستم و چون هیچ هستم احساسی ندارم.

وی در پایان گفت: امام هیچ چیزی غیر از خدا نمی‌دید و به همین خاطر خدا او را عزیز می‌کند و محبت او را در دل‌ها می‌گذارد. علی رغم تمام تخریب‌های دشمن و کم کاری‌های ما نسبت به امام و با وجود اینکه در ترویج ایشان خیلی کوتاهی می‌کنیم و دشمنان ما به هر روشی دست می‌زنند و تخریب می‌کنند، اما می‌بینیم نور ایشان هرروز فروزنده‌تر و بالنده‌تر است.

 اجرای سمفونی روح الله توسط ارکستر سمفونیک سازمان صداوسیما، و شعرخوانی تعدادی از شاعران شاخص و تک نوازی موسیقی از بخش ها مختلف این برنامه بود.

در این مراسم قطعه «خورشید رخشان» ساخته علی اکبر قربانی با شعری از محمد عبدالحسینی و با رهبری ارکستر و کر سرژیک میرزیان و قطعه «کاروان» یا همان ای ساربان که در دوران امام با صدای مهرداد کاظمی اجرا شده بود، با صدای سید محسن حسینی و ارکستر و کر با رهبری سرژیک میرزاییان و شعری از شیخ ازل سعدی اجرا شد.

...
۱۴۰۲/۰۳/۱۳

تهران

کد خبر
۱۳۲۲
مدت زمان تقریبی مطالعه
۵ دقیقه
تاریخ انتشار
۱۴۰۲/۰۳/۱۳
تماس با ما
موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی
تهران خیابان باهنر خیابان یاسر خیابان حسنی‌کیا پلاک ۵۹
تلفن: ۲۲۲۹۰۱۹۱-۰۲۱ الی ۵
فکس: ۲۲۲۹۰۴۷۸
پست الکترونیک: info@icpikw.ir
پایگاه اطلاع‌رسانی - موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی
طراحی و پیاده‌سازی: دفتر فناوری اطلاعات و آمار
All Content by icpikw.ir is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License