حجت الاسلام و المسلمین علی کمساری:

امام هیچ گاه به جز رضای خدا گامی بر نداشت

رییس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی ادامه داد: به شهادت تاریخ و شاگردان و یاران امام گامی در جهت ترویج خود برنداشت و محو در خدا بود و در عمل و نظر خود را در نظر نگرفت . حتی زمانی که می خواست رساله عملیه منتشر کند اجازه نداد که دفترش رساله توضیح المسائل چاپ کنند.

رییس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی گفت: به شهادت تاریخ و شاگردان و یاران امام گامی در جهت ترویج خود برنداشت و محو در خدا بود و در عمل و نظر  خود را در نظر نگرفت. 

به گزارش خبرنگار روابط عمومی ستاد مرکزی سی و چهارمین بزرگداشت امام خمینی، حجت الاسلام و المسلمین علی کمساری بعد از ظهر امروز طی سخنانی در سمینار گفتمان توحیدی اخلاقی امام خمینی در دنیای معاصر؛ دستاوردها و آینده فرارو که با حضور میهمانان خارجی شرکت کننده در مراسم بزرگداشت امام برگزار شد، گفت: نحوه و نوع مواجهه جامعه با شخصیت ها و مشاهیر در زمان حیات به دو گونه است؛ برخی در زمان خود به دلیل حجاب معاصرت مورد توجه مردم عصر خود قرار نمی گیرند و این نوعی بلا است که بزرگان و اهالی فرهنگ و هنر و مصلحان اجتماعی با آن مواجه هستند. برخی در زمان حیات مورد توجه هستند، اما بعد از ممات به تدریج مورد فراموشی قرار می گیرند. برخی هم در زمان حیات مورد اقبال نیستند و بعد مورد اقبال قرار می گیرند. 

او افزود: در مورد امام من تأمل می کردم دیدم امام نه از دسته اول هستند و نه دوم. امام هم در زمان حیات مورد توجه و اقبال عمومی قرار گرفت و هم پس از ارتحال هم همچنان امام سیره عملی و نظری او مورد اقبال است. هر چه می گذرد نه تنها از اندیشه او کاسته نمی شود، بلکه بر پرتوافکنی او افزوده می شود. امام در زمان حیات قبل از آغاز نهضت وقتی که یک عالم مدرس طراز اول حوزه مورد توجه و اقبال و اکرام شاگردان و دوستدارانش بود. حوزه نفوذ علمی او مورد توجه بود و هم وقتی بعد که نهضت را شروع کرد این طور . البته به او بی مهری های زیادی می کردند. بر سر او هم چماق تکفیر بلند بود. 

کمساری در ادامه گفت: در زمان نهضت هم علی رغم این که امام را از کانون توجه مردم دور کردند و تبعید کردند اما این شعله فروزان تر می شود و توجه به امام و در اقصی نقاط جهان این توجه بیشتر می شود. در وصیت نامه هم که ملاحظه کنید در همه آنها شهدا یک چیز تکرار شده است و آن سفارش به امام و علاقه به اوست و امام تنها کسی است که در تاریخ که استقبال او با شکوه بود اما بدرقه اش با شکوه تر بودند. 

رییس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی ادامه داد: به شهادت تاریخ و شاگردان و یاران امام گامی در جهت ترویج خود برنداشت و محو در خدا بود و در عمل و نظر  خود را در نظر نگرفت. حتی زمانی که می خواست رساله عملیه منتشر کند اجازه نداد که دفترش رساله توضیح المسائل چاپ کنند. امام چون هدفش جلب رضایت خدا بود خدا محبت او را در دل ها قرار داد؛ به گونه ای که روز به روز علی رغم همه کینه توزی ها و تخریب ها و بدخواهی ها روز به روز نام امام درخشنده تر و تاریخ ساز تر از گذشته ادامه دارد.

 

 

 

...
۱۴۰۲/۰۳/۱۲

تهران

کد خبر
۱۳۱۹
مدت زمان تقریبی مطالعه
۳ دقیقه
تاریخ انتشار
۱۴۰۲/۰۳/۱۲
تماس با ما
موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی
تهران خیابان باهنر خیابان یاسر خیابان حسنی‌کیا پلاک ۵۹
تلفن: ۲۲۲۹۰۱۹۱-۰۲۱ الی ۵
فکس: ۲۲۲۹۰۴۷۸
پست الکترونیک: info@icpikw.ir
پایگاه اطلاع‌رسانی - موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی
طراحی و پیاده‌سازی: دفتر فناوری اطلاعات و آمار
All Content by icpikw.ir is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License