کد مطلب: 1083 | تاریخ مطلب: 04/09/1398
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

ساختار معاونت

ساختار معاونت

ساختار معاونت

ساختار معاونت پژوهشی

1-مدیرت تحقیقات

مدیریت تحقیقات، بررسی سیاست‌های کلان تحقیقاتی و تدوین اولویت‌های پژوهشی ، تنظیم بودجه سالانه بخش تحقیقات ، بررسی طرح‌های پژوهشی و عقد قرارداد و پیگیری انجام قراردادهای منعقده را پس از تصویب طرح‌ها در شورای تحقیقات معاونت پژوهشی بر عهده دارد.

در حال حاضر در این مدیریت، گروههای ” علوم اجتماعی“، ”معارف اسلامی“ و ” تاریخ“ فعالیت دارند.

گروه‌های علوم اجتماعی و معارف اسلامی وظیفه ارائه خدمات پژوهشی و مشاوره‌های علمی و تدوین و تحقیق پیرامون اندیشه‌های حضرت امام را بر عهده دارند.

ضمناً گروه تاریخ مشتمل بر دو واحد ” خاطرات شفاهی “ و ” تاریخ محلی“ است. واحد خاطرات شفاهی وظیفه جمع‌آوری، طبقه بندی و تدوین خاطرات زندگی امام را برعهده دارد و در دفتر تاریخ محلی انقلاب، اخبار، اطلاعات واسناد مبارزات مردم ایران علیه رژیم پهلوی و سایر رخدادهای انقلاب اسلامی در اقصی نقاط کشور در حال دست تدوین است.

2-مدیریت آرشیو و اطلاع رسانی

به منظور انجام هر چه بهتر خدمات پژوهشی و اطلاع رسانی، این مدیریت بخش‌های ” منابع و آرشیو“ و ”خدمات ماشینی“ را تحت پوشش دارد.

بخش منابع و آرشیو، شناسایی و جمع‌آوری اسناد مرتبط به فعالیت‌های مؤسسه، نگهداری و طبقه‌بندی اسناد، ایجاد آرشیو متمرکز و ایجاد بانک‌های اطلاعاتی و ارائه خدمات اطلاع رسانی و بهره‌گیری از منابع مکتوب به مراجعان را بر عهده دارد. و در بخش خدمات ماشینی توسعه و گسترش خدمات سایت مؤسسه، برقراری اتوماسیون اداری و ارائه خدمات کامپیوتری به مراجعان و واحدهای مؤسسه انجام می‌شود.

3-دفتر ارزشیابی متون

نظارت بر محتوای علمی منشوراتی که‌ با موضوع سیره و اندیشه‌ حضرت امام تدوین می‌شوند و ارزیابی کارشناسانه آنها در این راستا و مقابله دقیق متون دریافتی با متن مورد تأیید مؤسسه با همکاری کارشناسان و صاحبنظران به منظور ارائه مجوز چاپ، وظیفه اصلی این دفتر می‌باشد.

4-ستاد همایش‌ها و مجامع علمی

برگزاری مجامع علمی، پژوهشی و برگزاری کنگره‌های داخلی و بین المللی به منظور بسط و اشاعه و شناخت عمیق مبانی آراء و اندیشه‌های حضرت امام خمینی (س) و تلاش برای کسب اطلاعات لازم از برپایی کنگره‌های مرتبط با اهداف مؤسسه، توسط مراکز و سازمان‌های دیگر در داخل و خارج کشور، از اهداف اصلی این ستاد می‌باشد.

5- مدیریت انتشارات

مدیریت انتشارات مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی از سال 1368 فعالیت خود را آغاز نمود و فعالیتهایی شامل تمام فرایندها مربوط به آماده‌سازی آثار برای چاپ می‌باشد.

گفتنی است معاونت پژوهشی مؤسسه علاوه بر مدیریت‌های فوق، کارگروه‌هایی دارد که صاحب‌نظران حوزه و دانشگاه در آن حضور می‌یابند و مسائل تحقیقاتی و علمی مرتبط با امام و انقلاب اسلامی را مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌دهند. و اولویت‌های پژوهشی را بر اساس نیاز مخاطب و جامعه در دو سطح علمی و عمومی تبیین می‌کنند.

تا کنون بیش از سیصد و پنجاه عنوان طرح پژوهشی که حاصل نشست‌های شورای تحقیقات و کارگرو‌های علمی‌است تحت عنوان اولویت یک، دو و سه تنظیم شده است. بدیهی است کنکاش و تحقیق در این موضوعات و پاسخ واقع‌بینانه به این پرسش‌ها می‌تواند بخشی از نیاز امروز جامعه ما را که بازشناخت اندیشه‌های اصلاح‌گرانه این متفکر بزرگ و معمار انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره)، باشد را برآورده کند و از چهره انقلاب اسلامی که در اثر برخی سوء عملکرد‌ها و نیز تبیلیغات بدخواهان چه بسا از دیدگاه نسل حاضر مورد انتقاد قرار گرفته پرده تردید و ابهام را کنار بزند. در این فرصت به دست آمده از زحمات کلیه محققان و نویسندگان و پژوهشگرانی که ما را در این راستا یاری دادند صمیمان تقدیر و تشکر می‌‌کنیم و از همه عزیزانی که می‌توانند ما را در برداشتن گامی هر چند کوچک در تحقق آرمان‌های بلند امام خمینی(ره) یاری رسانند و بر نشاط علمی و فرهنگی جامعه متناسب با شرایط روز بیفزایند.

 

 

 

شوراها، کمیته‌ها و کارگروه‌های علمی معاونت پژوهشی

1-            شورای تحقیقات

2-            شورای تبیین شامل کمیته‌های:

*کمیته سیاست خارجی

*کمیته دفاعی

*کمیته سیاست داخلی

*کمیته مباحث فقهی-نظری

3-            شورای چاپ و نشر

4-            شورای عالی آموزش و پژوهش

5-            کارگروه علمی خاطرات

راه‌های تماس با معاونت پژوهشی: 021-22281468تلفن و فاکس:        pajooheshi@icpikw.ir ایمیل: 

. انتهای پیام /*
 

سخن هفته

حرم یار/

حرم یار/

آرامگاه خمینی کبیر که در ایران به "حرم مطهر" شهره است، در جنوبی ترین نقطه تهران و در کنار گلزار شهدای بهشت زهرا (س) بنا شده است و در نوع خود، در حقیقت مجموعه ای بزرگ و کم نظیر به شمار می رود. در شب 14 خرداد زمانی که حال امام امت رو به وخامت بود، جلسه ای با حضور مرحوم حاج سید احمد آقا خمینی و بعضی از اعضای دفتر امام و علمای قم و تهران و مسئولین کشور در جماران تشکیل و در مورد محل دفن ایشان نظرهای مختلفی ارائه شد و هر یک از مسئولین و سران نظام و بعضی از مراجع و علما پیشنهاداتی داشتند. پس از جمع بندی که تهران مناسبت ترین محل برای دفن امام است، با نظر مرحوم حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج سید احمد خمینی و دیگران مقرر شد که پیکر امام (س) در نزدیکی شهدای بزرگوار انقلاب اسلامی و بهشت زهرا دفن شود. گروهی برای موقعیت یابی و انتخاب گزینه برتر به بهشت زهرا و اطراف آن عزیمت و پس از بررسی های همه جانبه، محل فعلی را تعیین نمود و با همکاری سازمان بهشت زهرا منطقه مورد نظر از سوی مالک خریداری و واگذار شد. منابع مالی هزینه های این طرح عظیم از محل کمک های مردمی، اعتبارات، همیاری دستگاه ها و نهادها، نذورات، عایدات و موقوفات تأمین می شود.!