پاسخ امام به جمله" آیا شما از قدرت و محبوبیت خودتان مطلع هستید؟" چه بود؟

پاسخ امام به جمله" آیا شما از قدرت و محبوبیت خودتان مطلع هستید؟" چه بود؟

... مصدق از وسعت قدرت و محبوبیت خود مطلع نبود؛ و چون نبود، خودش را کم، و امریکا را خیلی قوی تصور کرد و باعث کودتا شد.

حسن ظن امام به مردم

حسن ظن امام به مردم

ریچارد کاتم در اشاره ای ظریف به کتاب خود با عنوان ناسیونالیزم در ایران به امام گفت که اهمیت تاریخی نقش علمای اسلام را در حرکت مردمی علیه امتیاز توتون و تنباکو و مشروطیت نشان داده است، که نه علمای اسلام از این قدرت خود با خبر بودند، نه دربار قاجار و شاه و نه انگلیس ها؛ اما بعد از قیام تنباکو و لغو امتیاز و عقب‏ نشینی ناصر الدین شاه، همه متوجه این قدرت و ظرفیت عظیم شدند...

کد مطلب: 918 | تاریخ مطلب: 22/03/1398
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

سالروز دستگیری فرزند ارشد امام «حاج آقا مصطفی»

سالروز دستگیری فرزند ارشد امام «حاج آقا مصطفی»

سالروز دستگیری فرزند ارشد امام «حاج آقا مصطفی» مقامات عراقی به ظاهر برای کسب اجازه از حضرت امام برای بازداشت آقا مصطفی به حضور ایشان رسیدند و چون با منطق کوبنده حضرت امام مواجه شدند، به بازداشت آقا مصطفی و انتقال وی به بغداد در روز 21 خرداد 1348 اقدام کردند...

در اوایل سال 1348 هجری شمسی رژیم عفلقی عراق در راستای مبارزه با مکتب تشیع در برنامه حساب شده‌ای دست به توطئه علیه مرجعیت شیعه زد و با حیله‌ها و ترفندهای دیکته شده از سوی میشل عفلق انزوای همه‌جانبه حضرت آیت‌الله العظمی سید محسن حکیم مرجع بزرگ شیعه در نجف را فراهم آورد و ایشان را در منزل خود در کوفه زیر نظر و مورد محاصره قرار داده و تلفن منزل وی را قطع کردند.

در این شرایط و با ایجاد جو رعب و وحشت ایجاد شده که کسی را جرأت ملاقات با وی نبود، حاج آقا مصطفی خمینی به ملاقات ایشان رفت و از وی دیدار کرد. این دیدار در حوزه نجف اثری بسیار مثبت داشت، ولی خشم مقامات عراق را برانگیخت. آنان به ظاهر برای کسب اجازه از حضرت امام برای بازداشت آقا مصطفی به حضور ایشان رسیدند و چون با منطق کوبنده حضرت امام مواجه شدند، به بازداشت آقا مصطفی و انتقال وی به بغداد در روز 21 خرداد 1348 اقدام کردند. این عمل که باعث وحشت و اضطراب اطرافیان و دوستان و دیگر افراد در نجف شده بود کوچکترین تأثیری در روحیه حضرت امام نداشت زیرا طبق برنامه هر روزه به موقع سر درس حاضر شدند و در میان تأثر، نگرانی و اضطراب حضار با یک دنیا آرامش درس و بحث علمی و برنامه نماز و ملاقات و دیگر برنامه‌های عادی روزانه خود را دنبال کردند.

رژیم بعث عراق هم که در تلاش‌های خود دریافت سید مصطفی انعطاف‌ناپذیر است و با تطمیع و تهدید نمی‌توان او را فریفت، به ناچار او را آزاد کردند.

منبع: روزنگار زندگی و تاریخ سیاسی اجتماعی امام خمینی، ص 96 - 97

. انتهای پیام /*
 

سخن هفته

پسرم، هیچ گاه دنبال تحصیل دنیا، اگر چه حلال او باشد، مباش!

پسرم، هیچ گاه دنبال تحصیل دنیا، اگر چه حلال او باشد، مباش!

پسرم، هیچ گاه دنبال تحصیل دنیا، اگر چه حلال باشد، مباش! ...حبّ دنیا، گرچه حلالش باشد، رأس همه خطایا است؛ چه خود حجاب بزرگ است و انسان را ناچار به دنیای حرام می‏کشد. تو جوانی و با قدرت جوانی که حق داده است می‏توانی اولین قدم انحراف را قطع کنی و نگذاری به قدم‏ های دیگر کشیده شوی که هر قدمی، قدم ‏هایی در پی دارد.