مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشجو در پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی برگزار می شود

مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشجو در پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی برگزار می شود

مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشجو در هفته پژوهش در پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی برگزار می شود.

کتاب "انقلاب معنوی ایران" منتشر شد

کتاب "انقلاب معنوی ایران" منتشر شد

کتاب انقلاب معنوی ایران (پیوند معنویت و سیاست در انقلاب اسلامی ایران از دیدگاه امام خمینی) توسط انتشارات پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی منتشر شد.

کد مطلب: 918 | تاریخ مطلب: 22/03/1398
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

سالروز دستگیری فرزند ارشد امام «حاج آقا مصطفی»

سالروز دستگیری فرزند ارشد امام «حاج آقا مصطفی»

سالروز دستگیری فرزند ارشد امام «حاج آقا مصطفی» مقامات عراقی به ظاهر برای کسب اجازه از حضرت امام برای بازداشت آقا مصطفی به حضور ایشان رسیدند و چون با منطق کوبنده حضرت امام مواجه شدند، به بازداشت آقا مصطفی و انتقال وی به بغداد در روز 21 خرداد 1348 اقدام کردند...

در اوایل سال 1348 هجری شمسی رژیم عفلقی عراق در راستای مبارزه با مکتب تشیع در برنامه حساب شده‌ای دست به توطئه علیه مرجعیت شیعه زد و با حیله‌ها و ترفندهای دیکته شده از سوی میشل عفلق انزوای همه‌جانبه حضرت آیت‌الله العظمی سید محسن حکیم مرجع بزرگ شیعه در نجف را فراهم آورد و ایشان را در منزل خود در کوفه زیر نظر و مورد محاصره قرار داده و تلفن منزل وی را قطع کردند.

در این شرایط و با ایجاد جو رعب و وحشت ایجاد شده که کسی را جرأت ملاقات با وی نبود، حاج آقا مصطفی خمینی به ملاقات ایشان رفت و از وی دیدار کرد. این دیدار در حوزه نجف اثری بسیار مثبت داشت، ولی خشم مقامات عراق را برانگیخت. آنان به ظاهر برای کسب اجازه از حضرت امام برای بازداشت آقا مصطفی به حضور ایشان رسیدند و چون با منطق کوبنده حضرت امام مواجه شدند، به بازداشت آقا مصطفی و انتقال وی به بغداد در روز 21 خرداد 1348 اقدام کردند. این عمل که باعث وحشت و اضطراب اطرافیان و دوستان و دیگر افراد در نجف شده بود کوچکترین تأثیری در روحیه حضرت امام نداشت زیرا طبق برنامه هر روزه به موقع سر درس حاضر شدند و در میان تأثر، نگرانی و اضطراب حضار با یک دنیا آرامش درس و بحث علمی و برنامه نماز و ملاقات و دیگر برنامه‌های عادی روزانه خود را دنبال کردند.

رژیم بعث عراق هم که در تلاش‌های خود دریافت سید مصطفی انعطاف‌ناپذیر است و با تطمیع و تهدید نمی‌توان او را فریفت، به ناچار او را آزاد کردند.

منبع: روزنگار زندگی و تاریخ سیاسی اجتماعی امام خمینی، ص 96 - 97

. انتهای پیام /*
 

سخن هفته

در گرامیداشت هفته وحدت

در گرامیداشت هفته وحدت

اگر مسلمین وحدت کلمه داشتند، امکان نداشت اجانب بر آن ها تسلط پیدا بکنند. این تفرقه در بین مسلمین است که باعث شده است که اجانب بر ما تسلط پیدا بکنند. این تفرقه مسلمین است که از اول با دست اشخاص جاهل تحقق پیدا کرد، و الآن هم ما گرفتار هستیم. واجب است بر همه مسلمین که با هم باشند. یک زمان حساسی است؛ مابین حیات و موت مردد هستیم. ما الان مملکت مان یا باید تا ابد زیر یوغ استعمار و استبداد باشد، یا باید الان از این یوغ خارج بشود. اگر وحدت کلمه را حفظ نکنید، تا آخر باید مبتلا باشید.