مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشجو در پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی برگزار می شود

مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشجو در پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی برگزار می شود

مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشجو در هفته پژوهش در پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی برگزار می شود.

کتاب "انقلاب معنوی ایران" منتشر شد

کتاب "انقلاب معنوی ایران" منتشر شد

کتاب انقلاب معنوی ایران (پیوند معنویت و سیاست در انقلاب اسلامی ایران از دیدگاه امام خمینی) توسط انتشارات پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی منتشر شد.

کد مطلب: 929 | تاریخ مطلب: 05/04/1398
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

پاسخ امام خمینی(س) در برابر سوالِ: آیا در زندگی احساس خستگی کرده‏ اید؟ چه بود؟

پاسخ امام خمینی(س) در برابر سوالِ: آیا در زندگی احساس خستگی کرده‏ اید؟ چه بود؟

بدون تردید یکی از برجسته ترین چهره ها در تاریخ پرافتخار کشورمان در همه اعصار، خمینی کبیر است که با استعداد سرشار خدادادی و دقت و توجه کم نظیر در لحظه لحظه زندگی خویش، زیباترین فضیلت ها و مکارم اخلاقی را به دست آورد و جان مستعد خود را با مجموعه ای از خوبیها و با اندیشۀ ناب توحیدی، و بیان زلال و شفاف و انباشته از معنویت، و رفتار و کرداری خالصانه که گویی خداخواهی در آن موج می زند و در یک کلام با حیات طیبه خویش الگویی مجسم از اسلام ناب را ارائه داد. بازگویی گوشه هایی از سیره و رفتار حضرت امام خمینی(س) از مقاطع مختلف زندگی گهربار ایشان و توجه ایشان به همه اقشار زمینه انتشار مطلب ذیل را فراهم آورده که از نظر می گذرد...

روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س): بدون تردید یکی از برجسته ترین چهره ها در تاریخ پرافتخار کشورمان در همه اعصار، خمینی کبیر است که با استعداد سرشار خدادادی و دقت و توجه کم نظیر در لحظه لحظه زندگی خویش، زیباترین فضیلت ها و مکارم اخلاقی را به دست آورد و جان مستعد خود را با مجموعه ای از خوبیها و با اندیشۀ ناب توحیدی، و بیان زلال و شفاف و انباشته از معنویت، و رفتار و کرداری خالصانه که خداخواهی در آن موج می زند و در یک کلام با حیات طیبه خویش الگویی مجسم از اسلام ناب را ارائه داد.  بازگویی گوشه هایی از سیره و رفتار حضرت امام خمینی(س) از مقاطع مختلف زندگی گهربار ایشان و توجه ایشان به همه اقشار زمینه انتشار مطلب ذیل را فراهم آورده که از نظر می گذرد: حضرت امام(س) در تیرماه 1358 در پاسخ به سوالِ: آیا در زندگی احساس خستگی کرده‏ اید؟ اینگونه پاسخ می گوید:  

متن نامه ارسالی به امام: امام عزیز، سلامم را پذیرا باش. امیدوارم حالتان خوب باشد. سؤالهایم را پاسخ بگویید. سؤالها از روی سرگرمی نیست؛ نتیجه فکر کردن در اوقات فراغت است. عمیق و کامل و مفصل پاسخم را بگویید. قبل از آن، امام، از شما می‏خواهم شما را به خدا در دعاهایتان فراموشم نکنید؛ شما را به خدا فراموشم نکنید؛ فراموشم نکنید. چه کنم به جز درسی که می‏خوانم و به آنچه که در سر دارم، به چیز دیگر فکر نکنم؟ در حوزه درس بخوانم یا در دانشگاه؟ منتظر جوابهایتان هستم.(معصومه اسعدی)

بسمه تعالی‏

دخترم!

ان شاء اللَّه تعالی با سعادت و سلامت در خدمت اسلام و بندگان محروم خداوند تعالی باشید. کوشش کنید رضای خداوند را به دست بیاورید. و السلام. روح اللَّه الموسوی الخمینی‏

1- از رشته‏ های مختلف علوم کدام یک را بیشتر مطالعه کرده ‏اید؟ چرا؟

* بیشتر در فقه و آنچه مربوط به آن بوده  و دلیلش علاوه بر آنکه در رأس برنامه‏ های حوزه‏ های علمیه بوده، مورد احتیاج خود و همه است.

2- عده ‏ای از متفکرین تفکر را سیر از باطل به حق می‏دانند. آیا شما نیز سیر در باطل کردید و به حق رسیدید یا در حق بودید و به حق رسیدید؟.

* اگر مقصود آن است که هر باطل در هر جا باید مطالعه شود، تفکر باطلی است؛ زیرا به‏ دست آوردن حقْ باطل را ابطال می‏کند؛ و برهان اقامه نمودن به امری، تمام مخالفان آن امر را محکوم می‏کند- بدانیم یا ندانیم.

3- آیا در زندگی احساس خستگی کرده‏ اید؟ اگر کرده‏ اید چه موقع؟.

*  یادم نیست.

(منبع: صحیفه امام، ج‏8، ص: 322)

. انتهای پیام /*
 

سخن هفته

در گرامیداشت هفته وحدت

در گرامیداشت هفته وحدت

اگر مسلمین وحدت کلمه داشتند، امکان نداشت اجانب بر آن ها تسلط پیدا بکنند. این تفرقه در بین مسلمین است که باعث شده است که اجانب بر ما تسلط پیدا بکنند. این تفرقه مسلمین است که از اول با دست اشخاص جاهل تحقق پیدا کرد، و الآن هم ما گرفتار هستیم. واجب است بر همه مسلمین که با هم باشند. یک زمان حساسی است؛ مابین حیات و موت مردد هستیم. ما الان مملکت مان یا باید تا ابد زیر یوغ استعمار و استبداد باشد، یا باید الان از این یوغ خارج بشود. اگر وحدت کلمه را حفظ نکنید، تا آخر باید مبتلا باشید.