پاسخ امام خمینی(س) در برابر سوالِ: آیا در زندگی احساس خستگی کرده‏ اید؟ چه بود؟

پاسخ امام خمینی(س) در برابر سوالِ: آیا در زندگی احساس خستگی کرده‏ اید؟ چه بود؟

بدون تردید یکی از برجسته ترین چهره ها در تاریخ پرافتخار کشورمان در همه اعصار، خمینی کبیر است که با استعداد سرشار خدادادی و دقت و توجه کم نظیر در لحظه لحظه زندگی خویش، زیباترین فضیلت ها و مکارم اخلاقی را به دست آورد و جان مستعد خود را با مجموعه ای از خوبیها و با اندیشۀ ناب توحیدی، و بیان زلال و شفاف و انباشته از معنویت، و رفتار و کرداری خالصانه که گویی خداخواهی در آن موج می زند و در یک کلام با حیات طیبه خویش الگویی مجسم از اسلام ناب را ارائه داد. بازگویی گوشه هایی از سیره و رفتار حضرت امام خمینی(س) از مقاطع مختلف زندگی گهربار ایشان و توجه ایشان به همه اقشار زمینه انتشار مطلب ذیل را فراهم آورده که از نظر می گذرد...

توصیه چهارگانه امام(س) به پاسداران در مقابله با دشمن درونی و برونی

توصیه چهارگانه امام(س) به پاسداران در مقابله با دشمن درونی و برونی

امام خمینی(س) در تاریخ چهارم تیرماه 1358 در جمع پرسنل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همدان‏ در باره وظایف پاسداران در مقابله با دشمن درونی و برونی چهار توصیه حکیمانه ارائه می کنند که از جمله آنها؛ ارزشمندترین پاسداری،خطر سوء استفاده از قدرت، وظایف سنگین روحانیون و پاسداران‏،‏ پاسداری از خویشتن خویش. این فراز از سخنرانی امام را بخوانید:

کد مطلب: 897 | تاریخ مطلب: 05/03/1398
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

در دیدار با اعضای ستاد مرکزی بزرگداشت امام؛

سید حسن خمینی: امام (س) نماد ارزش هاست

سید حسن خمینی: امام (س) نماد ارزش هاست

یادگار امام: باید تشکر ویژه ای از رهبر انقلاب داشته باشم که فرمودند بزرگداشت امام باید در روز و زمان خود برگزار شود و با هیچ مراسم دیگری قرین نشود. این امر هم نشانگر اهمیت مراسم است و هم نگاه صحیح، دقیق و ارزشمند ایشان به عمق حقیقی مراسم بزرگداشت امام را نشان می دهد؛ چرا که این مراسم در حقیقت مراسم بزرگداشت انقلاب ما است و هر ساله در آن گرد هم می آییم تا ارزش هایی را با هم مرور کنیم که نباید فراموشمان نشود.

یادگار امام با تأکید بر اینکه امام نماد ارزش ها و پرچمی است که با نگاه به او راه گم نمی شود، گفت: امام پیام آور جمع ویژگی های بزرگ انسانی و اجتماعی برای جامعه ما است؛ و به همین جهت روز به روز ارزش مراسم سالگرد امام مضاعف می شود. 

به گزارش روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)، آیت الله سید حسن خمینی در دیدار با اعضای ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(س) با تسلیت سالروز شهادت امیرالمؤمنین(ع) گفت: امسال مراسم سی امین سالگرد امام را در حالی برگزار می کنیم که در آستانه عید فطر هم قرار داریم. وقتی تقویم را نگاه می کردیم احتمال زیادی داشت که مراسم امام با روز عید فطر قرین شود.

وی با اشاره به در پیش بودن روز قدس، اظهار داشت: روز قدس روز بسیار بزرگی است و از یادگاران امام بزرگوارمان برای ماست. حادثه تلخ مسجد الاقصی و رژیم اشغالگر قدس، این غده سرطانی جهان اسلام، همواره اهتمام ویژه ای را می طلبد و امیدواریم با همت و حضور مردم شاهد عظمت و بزرگداشت این روز هم باشیم.

تولیت موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در ادامه سخنان خود با بیان اینکه صفات متضادی در شخصیت امیرالمؤمنین(ع) جمع شده است، تصریح کرد: شخصیت امیرالمؤمنین(ع) ابعاد پیچیده ای دارد که چندان قابل جمع نیست؛ «در شجاعت شیر ربانیستی/ در مروّت خود که داند کیستی». از یکسو شجاعت امیرالمؤمنین(ع) خارق العاده است و قوام اسلام به شمشیر علی(ع)است، اما بعد دیگر شخصیت ایشان را در  محراب عبادت می بینیم؛ از طرف دیگر او پدر ادبیات عرب است و سید رضی برای جمع آوری کلمات فاخر و ارزشمند عرب بود که  نهج البلاغه را جمع آوری کرد.

وی با بیان اینکه در روزگار ما شخصیت امام آینه شخصیت علی(ع) شد، افزود: رشحه ای از رشحات امیرالمومنین(ع) در روزگار ما در قالب شخصیت امام تابید و جلوه هایی از ویژگی های متمایز آن بزرگوار را در شخصیت امام دیدیم.

یادگار امام ادامه داد: یکی از ظلم ها به امام این است که حجاب سیاست مانع شناخت شخصیت علمی ایشانشده است. البته 50 جلد کتاب از جلسات درس امام منتشر شده که نشان می دهد یک اصولی بسیار زبردست است. این روزها دوست و دشمن هم به این بعد از شخصیت امام اقرار دارند؛ اما در مجموع در این خصوص کمتر گفته شده است. امام در حوزه علومی که کار کرده یک سرآمد است و واقعا بُعد علمی امام در نقاط بسیار درخشان است.

وی با بیان اینکه دل امام از یک سو در مقابل یک محبت کودکانه می لرزد اما از طرف دیگر در مقابل یک دنیا می ایستد، شجاعت امام را جلوه ای از شجاعت امیرالمؤمنین(ع) دانست و گفت: وقتی بعد از سخنرانی علیه کاپیتولاسیون امام را دستگیسر کردند و می خواستند ایشان را تبعید کنند، ماشین حامل ایشان از مسیر اصلی جاده  منحرف شد و به سمت دریاچه نمک قم رفت. امام گفته بود احساس کردم می خواهند من را اعدام کنند ولی وقتی به خودم رجوع کردم دیدم نمی ترسم؛ آنها ترسیده بودند اما من نمی ترسیدم.

وی با اشاره به اینکه سختی ها می آیند و می روند ولی نباید هدف گم شود، افزود: امیرالمؤمنین(ع) و پیامبر(ص) هم کم اذیت نشدند؛ اما هدف آنها گم نشد. شخصیت امام هم از این بعد بسیار کم نظیر است که هدف را گم نمی کند. شهید مطهری می گوید من چهار ایمان به خدا، مردم، راه و پیروزی در امام دیدم. جمع اضداد این است که در عین توکل به خدا، همه اتکایش به مردم است. واقعیت هم این است که «الخلق عیال الله» و خداوند هم با اسباب کارها را پیش می برد.

سید حسن خمینی با بیان اینکه شخصیت های این گونه باعث حرکت می شوند و تحول ایجاد می کنند و دست مردم را می گیرند و تعالی می بخشند، تأکید کرد: امام جامع ارزش ها برای جامعه ما است؛ نماد ارزش ها و پرچمی است که با نگاه به او راه گم نمی شود. اگر هر ساله گرد هم جمع می شویم بر این است که این پرچم را به اهتزاز درآوریم تا راه گم نشود. هم عدالت را در قالب انقلاب اسلامی و شخصیت امام ببینیم، هم توسعه را ببینیم و هم راه، آزادی، خدا و مردم را ببینیم.

وی ادامه داد: زندگی علی وار یعنی چیزهایی که به ذهنتان اضداد می آید را اضداد نبینید. اینها همه باید با هم باشد. به اسم یکی دیگری را طرد نکند. امام و مراسم بزرگداشت امام پرچمی است که ما هم در جامعه ترویج معنویت کنیم و هم آزادی مردم را رعایت کنیم؛ هم ذره ای از استقلال کشور کوتاه نیاییم و هم رفاه و آسایش مردم را؛ هم با فقر و تبعیض بستیزیم و هم در کنار آن به آزادی های اجتماعی توجه داشته باشیم. اساسا قدرت دین به این است که می تواند جامع دنیا و آخرت انسان شود. دین می تواند همه این موارد را با هم جمع کند. هر جایی که دیدید این گونه نیست، آن قرائت از دین درست نیست.

یادگار امام یادآور شد: امام پیام آور یک جمع ویژگی های بزرگ انسانی و اجتماعی برای جامعه ما است؛ و به همین جهت روز به روز ارزش مراسم سالگرد امام مضاعف می شود. اگرچه از آن زمان فاصله می گیریم، اما همواره باید این ارزش ها را برای همدیگر و برای جامعه تذکار و تکرار کنیم و فراموش نکنیم. مراسم امام بزرگداشت فرد نیست؛ همانگونه که مراسم علی(ع) و عاشورا بزرگداشت فردی نیست. مراسم امیرالمؤمنین(ع) زنده کردن خودمان است. گرامیداشت سالگرد امام نیز احیای تفکر دین کامل در روزگار خودمان است.

تولیت موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به دسایس دولت آمریکا برای مردم ایران، گفت: ان شاء الله روزهای خوبی را پیش روی کشورمان داشته باشیم؛ امسال با دسایسی که دولت آمریکا دارد، بیش از هر چیزی به وحدت و همدلی ملی نیازمندیم؛ بیش از هر چیزی به این نیازمندیم که نقاط اتکای جامعه مان را بالا ببریم و دل هایمان را به هم پیوند دهیم تا بتوانیم آینده خوبی را پیش روی جامعه مان داشته باشیم. این اتفاقاتی که در گذشته هم پیش روی ملت ایران بوده را هم عبور می کنیم و با لطف و عنایت الهی می توانیم این مشکلات را هم از پیش روی برداریم.

. انتهای پیام /*
 

سخن هفته

«بهشتی» در این مملکت مظلوم زیست‏

«بهشتی» در این مملکت مظلوم زیست‏

«بهشتی» در این مملکت مظلوم زیست‏. من این ضایعه بزرگ را به ملت ایران و شما آقایان که نزدیک بودید با آقای بهشتی و مطلع بودید از افراد دیگری که شهید شدند، به همه شما آقایان و ملتمان تسلیت عرض می‏کنم. بنای دشمنهای شما بر این است که افرادی که لیاقتشان بیشتر است بیشتر مورد حمله قرار بگیرند. آنها افرادی را هدف قرار می‏دهند که از آنها خوف دارند که مبادا یک وقتی به آنها صدمه بزنند...