کد مطلب: 1593 | تاریخ مطلب: 28/08/1401
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

جمعی از مدیران و همکاران موسسه قم از «خانه موزه شهید زین الدین» بازدید کردند.

جمعی از مدیران و همکاران موسسه قم از «خانه موزه شهید زین الدین» بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم، به مناسبت برگزاری کنگره ملی بزرگداشت 6090 شهید استان قم، صبح چهارشنبه 25/8/1401 جمعی از مدیران و همکاران موسسه قم از «خانه موزه شهید زین الدین» بازدید کردند.
خانه پدری شهیدان زین‌الدین واقع در کوچه 28 خیابان صفائیه قم به کوشش سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم تبدیل به «خانه موزه شهیدان زین‌الدین» شده است. در این خانه موزه در ۵ بخش، وصایا، خاطرات و یادگاری‌های این دو شهید و تصاویر 4000 شهید گلگون کفن استان قم در معرض دید عموم قرار دارد.
این خانه موزه با نظر مادر شهیدان زین‌الدین مبنی بر اینکه «اینجا منزل و مأمنی برای همه دوستداران و خانواده شهداست» کلید خورد و محتوای این خانه موزه با اطلاعات به دست آمده از ۵۰ پیشکسوت دفاع مقدس طراحی شده است.
یکی از بخش‌های جالب این خانه موزه، شجره‌نامه شهید زین‌الدین است که با چند واسطه به شهید ثانی می‌رسد. همچنین اتاق آیینه‌ای که مزین به تصاویر شهدای استان قم است، تجلی زیبایی از هنر و ایثار را برای بازدید کننده تداعی می‌کند.
شهید مهدی زین‌الدین، زاده ۱۳۳۸ تهران، در زمان جنگ تحمیلی، مسئول واحد اطلاعات و عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دزفول و سوسنگرد و پس از مدتی فرمانده تیپ علی‌ابن‌ابیطالب(ع) شد. وی به همراه برادرش مجید در ۲۷ آبان ۱۳۶۳ در مسیر کرمانشاه به سردشت و در پی درگیری با گروه‌های مسلح، به شهادت رسیدند.
هر سال در سالروز شهادت شهیدان زین‌الدین، کنگره بزرگداشت شهدای استان قم برگزار می‌شود. امسال نیز دومین کنگره ملی 6090 شهید استان قم صبح روز پنجشنبه 26 آبان‌ماه از ساعت 9 صبح در مسجد مقدس جمکران برگزار می‌شود.

. انتهای پیام /*
 

سخن هفته

حرم یار/

حرم یار/

آرامگاه خمینی کبیر که در ایران به "حرم مطهر" شهره است، در جنوبی ترین نقطه تهران و در کنار گلزار شهدای بهشت زهرا (س) بنا شده است و در نوع خود، در حقیقت مجموعه ای بزرگ و کم نظیر به شمار می رود. در شب 14 خرداد زمانی که حال امام امت رو به وخامت بود، جلسه ای با حضور مرحوم حاج سید احمد آقا خمینی و بعضی از اعضای دفتر امام و علمای قم و تهران و مسئولین کشور در جماران تشکیل و در مورد محل دفن ایشان نظرهای مختلفی ارائه شد و هر یک از مسئولین و سران نظام و بعضی از مراجع و علما پیشنهاداتی داشتند. پس از جمع بندی که تهران مناسبت ترین محل برای دفن امام است، با نظر مرحوم حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج سید احمد خمینی و دیگران مقرر شد که پیکر امام (س) در نزدیکی شهدای بزرگوار انقلاب اسلامی و بهشت زهرا دفن شود. گروهی برای موقعیت یابی و انتخاب گزینه برتر به بهشت زهرا و اطراف آن عزیمت و پس از بررسی های همه جانبه، محل فعلی را تعیین نمود و با همکاری سازمان بهشت زهرا منطقه مورد نظر از سوی مالک خریداری و واگذار شد. منابع مالی هزینه های این طرح عظیم از محل کمک های مردمی، اعتبارات، همیاری دستگاه ها و نهادها، نذورات، عایدات و موقوفات تأمین می شود.!