کد مطلب: 1426 | تاریخ مطلب: 25/10/1400
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

دومین نشست از سلسله نشست های تبیین مکتب امام خمینی(س)

دومین نشست از سلسله نشست های تبیین مکتب امام خمینی(س)

روز پنجشنبه 23/10/1400 دومین نشست از سلسله نشست‌های تبیین مکتب امام خمینی(س) با عنوان «مکتب اصولی امام خمینی(س)» با سخنرانی آیت‌الله احمد مبلغی مدرس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم و نماینده مجلس خبرگان رهبری در سالن همایش موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در شهر قم برگزار شد.
در این نشست که با حضور فضلا و علاقمندان به امام خمینی(س) و اندیشه ایشان برگزار شد، آیت الله احمد مبلغی به بررسی و تحلیل نظریات اصولی امام خمینی پرداخت.
وی در این باره گفت: منابع امام در اصول فقه را، منابع ویژه‌ای درباره اعتبارات و بنائات عقلائی که مصدر استنباطات هستند مطرح کرد. رابطه شرع و اعتبارات دو مسأله پیچیده است و ایجاد رابطه بین این دو از نکاتی است که امام حرف‌های مهمی در این زمینه دارد. امام خمینی همچنین در بخش روش مکتب اصولی خود درخشش خاصی دارد.
مؤسس و رئیس مرکز پژوهش‌های دینی تطبیقی التجدید در لبنان در ادامه، روش امام را به دو بخش اصلی تقسیم کرد و گفت: روش امام را در دو بخش می توان تقسیم کرد؛ 1. روش دستیابی به اعتبار یا بناء عقلایی و دیگری تحلیل عقلایی از بناء عقلایی.
در پایان این نشست به پرسش‌های حاضرین جلسه درباره مکتب اصولی امام خمینی(س) توسط آیت الله احمد مبلغی پاسخ داده شد.
مشروح خبر این نشست به زودی ارائه خواهد شد.

. انتهای پیام /*
 

سخن هفته

حرم یار/

حرم یار/

آرامگاه خمینی کبیر که در ایران به "حرم مطهر" شهره است، در جنوبی ترین نقطه تهران و در کنار گلزار شهدای بهشت زهرا (س) بنا شده است و در نوع خود، در حقیقت مجموعه ای بزرگ و کم نظیر به شمار می رود. در شب 14 خرداد زمانی که حال امام امت رو به وخامت بود، جلسه ای با حضور مرحوم حاج سید احمد آقا خمینی و بعضی از اعضای دفتر امام و علمای قم و تهران و مسئولین کشور در جماران تشکیل و در مورد محل دفن ایشان نظرهای مختلفی ارائه شد و هر یک از مسئولین و سران نظام و بعضی از مراجع و علما پیشنهاداتی داشتند. پس از جمع بندی که تهران مناسبت ترین محل برای دفن امام است، با نظر مرحوم حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج سید احمد خمینی و دیگران مقرر شد که پیکر امام (س) در نزدیکی شهدای بزرگوار انقلاب اسلامی و بهشت زهرا دفن شود. گروهی برای موقعیت یابی و انتخاب گزینه برتر به بهشت زهرا و اطراف آن عزیمت و پس از بررسی های همه جانبه، محل فعلی را تعیین نمود و با همکاری سازمان بهشت زهرا منطقه مورد نظر از سوی مالک خریداری و واگذار شد. منابع مالی هزینه های این طرح عظیم از محل کمک های مردمی، اعتبارات، همیاری دستگاه ها و نهادها، نذورات، عایدات و موقوفات تأمین می شود.!