کد مطلب: 1249 | تاریخ مطلب: 15/04/1399
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

کتاب نظام تربیت دینی از منظر امام خمینی منتشر شد

کتاب نظام تربیت دینی از منظر امام خمینی منتشر شد

اگر نظام تربیت دینی مبتنی بر اندیشه های اسلامی و قرآنی باشد، در حل معضلات حیات انسانی کاربرد بیشتری ایفا می نماید. در جهان معاصر تنها کسی که توانست نظام اسلامی را بر اساس اسلام و سیرۀ معصومین(ع) بنیاد نهاد، شخصیت امام خمینی است. بی شک بعد از عصر معصومین(ع) تنها حکومت دینی و اسلامی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که یادگار امام و از صدقات جاریه آن بزرگ مرد تاریخ می باشد.

پرتال امام خمینی(س):کتاب نظام تربیت دینی از منظر امام خمینی نوشته دکتر محمد احسانی توسط انتشارات پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی منتشر شد. تعلیم‌ و تربیت از جمله نهادهای مؤثر در عرصه‌های مختلف زندگی انسان‌هاست و از دیرزمان در بهبود حیات آدمی و ایجاد رشد و پیشرفت در عرصه‌های گوناگون حیات بشری ایفای نقش کرده است. هرچند جهان امروز در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و... با چالش‌های متعددی مواجه است، به‌نحوی که ملت‌های محروم و ضعیف دنیا از آن رنج می‌برند و دائم با تهدید و ارعاب زورمندان رو‌به‌رو هستند. با تجزیه و تحلیل مسائل موجود در جهان و مخصوصاً جوامع اسلامی و نیز ریشه‌یابی این چالش‌ها به این نتیجه می‌رسیم که سرمنشأ همۀ مشکلات، دوری از فرهنگ اسلام و قرآن و جدایی از معارف پیامبر(ص) و اهل ‌بیت(ع) آن حضرت است. مسلمانان بیش از آنکه تابع اسلام و قرآن باشند و از پیامبر(ص) و خاندان آن بزرگوار پیروی کنند، تابع دشمنان اسلام هستند و از استکبار جهانی فرمانبری دارند. تا زمانی که آنها در این حالت قرار دارند، یقیناً وضعیت موجود برقرار و مستکبران بر سرنوشت آنان مسلط خواهند بود. اوضاع سیاسی - اجتماعی، چالش‌های فرهنگی و مشکلات اقتصادی کماکان بر زندگی مسلمانان حاکم و سرمایۀ مادی و معنوی آنان به تاراج خواهند رفت.

راه‌حل مشکلات و برون رفت از چالش‌های کنونی جوامع مسلمان تنها در بازگشت به هویت دینی و فرهنگی اسلامی می‌باشد که همان تمسک به قرآن و تبعیت از پیامبر(ص) و اهل ‌بیت(ع) ایشان است.

به‌خصوص اگر نظام تربیت دینی مبتنی بر اندیشه‌های اسلامی و قرآنی باشد، در حل معضلات حیات انسانی کاربرد بیشتری ایفا می‌نماید. در جهان معاصر تنها کسی که توانست نظام اسلامی را بر اساس اسلام و سیرۀ معصومین(ع) بنیاد نهاد، شخصیت امام‌خمینی است. بی‌شک بعد از عصر معصومین(ع) تنها حکومت دینی و اسلامی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که یادگار امام و از صدقات جاریه آن بزرگ مرد تاریخ می‌باشد. همان‌گونه که نظام جمهوری اسلامی جامعه اسلامی ایران را از سلطۀ استکبار بیرون آورد و مشکلات فرهنگی و تربیتی آن را برطرف نمود، نظام تربیت دینی ازمنظرامام، هم می‌تواند در حل بسیاری از چالش‌های فکری و فرهنگی مؤثر باشد. این پژوهش تلاشی است در این راستا و اندیشه‌های تربیتی ایشان با یک تحقیق علمی، نظام‌مند و هدفدار به صورت کاربردی ارائه و در اختیار علاقه‌مندان به اسلام و دیدگاه‌های نجات بخش امام قرار گرفته است. نظام تربیت دینی با مبانی، اهداف، اصول، روش‌ها، عوامل و ارکان تربیت در این پژوهش از منظر امام، بررسی، تبیین، استخراج و به منظور استفاده مخاطبان و مخصوصاً مراکز آموزشی و تربیتی عرضه شده است. امید است که مورد استفاده و کاربرد در نهاد آموزش‌ و پرورش جوامع مسلمان و به‌خصوص جمهوری اسلامی قرار گیرد.

این اثر در ۵۰۰ نسخه، ۳۵۱ صفحه و به قیمت ۶۵۰/۰۰۰ریال توسط پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی به چاپ رسید. این کتاب در ۶ فصل: فصل اول: مفاهیم و کلیات، فصل دوم: مبانی تربیت دینی؛ فصل سوم: اهداف تربیت دینی؛ فصل چهارم: اصول و روش‌های تربیت دینی؛ فصل پنجم: عوامل مؤثر در تربیت دینی؛ فصل ششم: شاخصه‌های نظام تربیت دینی از منظر امام خمینی تدوین گردیده و در انتها نتیجه‌گیری و کتابنامه نیز به آن افزوده شده است.

. انتهای پیام /*
 

سخن هفته

حرم یار/

حرم یار/

آرامگاه خمینی کبیر که در ایران به "حرم مطهر" شهره است، در جنوبی ترین نقطه تهران و در کنار گلزار شهدای بهشت زهرا (س) بنا شده است و در نوع خود، در حقیقت مجموعه ای بزرگ و کم نظیر به شمار می رود. در شب 14 خرداد زمانی که حال امام امت رو به وخامت بود، جلسه ای با حضور مرحوم حاج سید احمد آقا خمینی و بعضی از اعضای دفتر امام و علمای قم و تهران و مسئولین کشور در جماران تشکیل و در مورد محل دفن ایشان نظرهای مختلفی ارائه شد و هر یک از مسئولین و سران نظام و بعضی از مراجع و علما پیشنهاداتی داشتند. پس از جمع بندی که تهران مناسبت ترین محل برای دفن امام است، با نظر مرحوم حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج سید احمد خمینی و دیگران مقرر شد که پیکر امام (س) در نزدیکی شهدای بزرگوار انقلاب اسلامی و بهشت زهرا دفن شود. گروهی برای موقعیت یابی و انتخاب گزینه برتر به بهشت زهرا و اطراف آن عزیمت و پس از بررسی های همه جانبه، محل فعلی را تعیین نمود و با همکاری سازمان بهشت زهرا منطقه مورد نظر از سوی مالک خریداری و واگذار شد. منابع مالی هزینه های این طرح عظیم از محل کمک های مردمی، اعتبارات، همیاری دستگاه ها و نهادها، نذورات، عایدات و موقوفات تأمین می شود.!