کد مطلب: 1206 | تاریخ مطلب: 20/02/1399
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

به همت پژوهشکده امام خمینی (س) و انقلاب اسلامی؛

کتاب نقد روش شناسی تاریخ نگاری انقلاب اسلامی منتشر شد

 کتاب نقد روش شناسی تاریخ نگاری انقلاب اسلامی منتشر شد

آنچه باید دربارۀ اهمیت علمی نقد و بررسی آثار موجود در حوزة تاریخ نگاری انقلاب اسلامی گفته شود، در سخنرانی ها و متن مقالات به طور مبسوط و از زوایای مختلف در کتاب نقد روش شناسی تاریخ نگاری انقلاب اسلامی به بحث گذاشته شده است.

به همت پژوهشکده امام خمینی (س) و انقلاب اسلامی کتاب نقد روش‌شناسی تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی (مجموعه مقالات)  منتشر شد. به گزارش پرتال امام خمینی(س)، گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و انبوه مطالعات پدید آمده در حوزه تاریخ انقلاب اسلامی، ایجاب می کرد تا به عقب برگردیم و با رویکردی انتقادی، کارنامۀ تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی را مرور نماییم. برای نیل به این مقصود، مجموعه علمی و اجرائی پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی برگزاری همایش «نقد روش‌شناسی تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی» را در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ فراهم نمودند. آنچه اینک در اختیار شما خواننده فرزانه قرار دارد، مقالات برتر همایش یاد شده است.

آنچه باید دربارۀ اهمیت علمی نقد و بررسی آثار موجود در حوزة تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی گفته شود، در سخنرانی‌ها و متن مقالات به طور مبسوط و از زوایای مختلف به بحث گذاشته شده است.

این اثر از سه سخنرانی و پانزده مقاله تشکیل گردیده و در انتها کتابنامه نیز به آن افزوده شده است. کتاب فوق در ۴۰۹ صفحه  اسفند ۹۸ منتشر و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است. کتاب روش‌شناسی تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی به قلم دکتر حسن حضرتی به رشته تحریر درآمد.

پژوهشکده امام‌ خمینی(س) و انقلاب‌ اسلامی، وابسته‌ به‌ موسسه‌ تنظیم‌ و نشر آثار امام‌ خمینی(س) با هدف‌ پژوهش‌ در جوانب‌ مختلف‌ حیات‌ و اندیشه‌ امام‌ و معرفی‌ دیدگاه‌های‌ ایشان‌ و انقلاب‌ اسلامی ایران‌ در مجامع‌ علمی‌ داخل‌ و خارج‌ از کشور جمهوری اسلامی ایران و همچنین‌ تربیت‌ محقق‌ در این‌ زمینه‌ از سال‌ ۱۳۷۵، آغاز به‌ کار کرده است.

. انتهای پیام /*
 

سخن هفته

حرم یار/

حرم یار/

آرامگاه خمینی کبیر که در ایران به "حرم مطهر" شهره است، در جنوبی ترین نقطه تهران و در کنار گلزار شهدای بهشت زهرا (س) بنا شده است و در نوع خود، در حقیقت مجموعه ای بزرگ و کم نظیر به شمار می رود. در شب 14 خرداد زمانی که حال امام امت رو به وخامت بود، جلسه ای با حضور مرحوم حاج سید احمد آقا خمینی و بعضی از اعضای دفتر امام و علمای قم و تهران و مسئولین کشور در جماران تشکیل و در مورد محل دفن ایشان نظرهای مختلفی ارائه شد و هر یک از مسئولین و سران نظام و بعضی از مراجع و علما پیشنهاداتی داشتند. پس از جمع بندی که تهران مناسبت ترین محل برای دفن امام است، با نظر مرحوم حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج سید احمد خمینی و دیگران مقرر شد که پیکر امام (س) در نزدیکی شهدای بزرگوار انقلاب اسلامی و بهشت زهرا دفن شود. گروهی برای موقعیت یابی و انتخاب گزینه برتر به بهشت زهرا و اطراف آن عزیمت و پس از بررسی های همه جانبه، محل فعلی را تعیین نمود و با همکاری سازمان بهشت زهرا منطقه مورد نظر از سوی مالک خریداری و واگذار شد. منابع مالی هزینه های این طرح عظیم از محل کمک های مردمی، اعتبارات، همیاری دستگاه ها و نهادها، نذورات، عایدات و موقوفات تأمین می شود.!