کد مطلب: 1152 | تاریخ مطلب: 06/11/1398
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

امام دستور تعمیر کدام بنا را صادر کرد؟

امام دستور تعمیر کدام بنا را صادر کرد؟

دکتر صادق طباطبایی: هنگام خروج امام از نوفل لوشاتو، مردم در دو طرف خیابان ایستاده بودند و عکس امام و پرچم کاغذی کشور خود را در دست داشتند، یادم ‏‎‎‏نیست راننده اتومبیل چه کسی بود، اما وقتی حرکت کرد یکباره خیلی تند گاز داد، امام ‏‎ ‎‏سفارش کردند آرامتر که مردم ببینند ایشان به ابراز احساسات آنها پاسخ می دهند. شب بود و هوا تاریک بود و همراهان امام با چند سواری و دو مینی بوس به فرودگاه رفتند.

روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س): ‏‏در طول‌ مدت‌ زمان اقامت‌ امام‌ در نوفل‌لوشاتو طبیعی‌ بود که‌ در دو ساختمانی‌ که‌ در ‏‎ ‎‏اختیارما بود و نیز در فضای‌ باغ‌ تغییراتی‌ داده‌ شود. همچنین‌ هتل‌ محل‌ اقامت‌ دوستان بسیار آسیب‌ دیده‌ بود. امام‌ به‌ این‌ نکته‌ توجه‌ عجیبی‌ ابراز داشتند و دستور دادند در هر‏‎ ‎سه‌ محل‌ تعمیرات‌ اساسی‌ صورت‌ پذیرد و آقای‌ اشراقی‌ و آقای مروارید را مامور ‏‎ ‎‏کردند در پاریس‌ بمانند و کلیه‌ کارهای لازم‌ را در اسرع وقت‌ انجام‌ داده‌ و هزینه‌های‌ ‏‎ ‎‏ضروری‌ را بپردازند. علاوه‌ بر این‌ تعداد زیادی از دانشجویان که‌ از سراسر اروپا برای‌ ‏‎ ‎‏خداحافظی‌ با امام آمده‌ بودند و نمی‌توانستند شبانه‌ به‌ شهرهای‌ محل‌ تحصیل‌ و اقامت‌ ‏‎خود بازگردند، ناچار از اقامت‌ در نوفل‌لوشاتو بودند. امام‌ به‌ حجت‌الاسلام مروارید‎‏دستور دادند به‌ جای‌ ایشان‌ از آنان‌ پذیرایی کرده‌ و تدابیر لازم‌ را برای‌ شام، محل‌ ‏‎ ‎‏استراحت‌ و بازگشت‌ آنان‌ فراهم‌ سازند. حاج‌ مهدی‌ عراقی‌ نیز بودجه‌ لازم‌ را فراهم‌ ‏‎ ‎‏آورده‌ و در اختیار ایشان‌ قرار داد. هنگام‌ خروج‌ امام‌ از نوفل‌لوشاتو، مردم‌ در دو طرف‌ خیابان‌ ایستاده‌ بودند و عکس‌ امام‌ و پرچم‌ کاغذی‌ کشور خود را در دست‌ داشتند، یادم‌ ‏‎‎‏نیست‌ راننده‌ اتومبیل‌ چه‌ کسی‌ بود، اما وقتی حرکت‌ کرد یکباره‌ خیلی‌ تند گاز داد، امام‌ ‏‎ ‎‏سفارش‌ کردند آرامتر که‌ مردم‌ ببینند ایشان‌ به‌ ابراز احساسات‌ آنها پاسخ‌ می‌دهند. شب‌ بود و هوا تاریک‌ بود و همراهان‌ امام‌ با چند سواری‌ و دو مینی‌بوس‌ به‌ فرودگاه‌ رفتند. ‏‎ ‎‏مسیر نوفل‌ لوشاتو تا فرودگاه‌ اورلی‌ را پلیس‌ اسکورت‌ کرد.‏ ‏‏پیگیری‌ کارها باز هم‌ با مرحوم‌ عراقی‌ بود ایشان‌ اثاث‌ همه‌ را تحویل‌ گرفت. همه‌ به‌ ‏‎ ‎‏دلیل‌ رعایت‌ مساله‌ سوخت‌ هواپیما با حداقل‌ بار راهی‌ ایران‌ شدند. من‌ خودم‌ یک‌ ساک‌ ‏‎ ‎‏کوچکی‌ به‌ همراه‌ داشتم. در داخل‌ هواپیما نیز حاج‌ مهدی‌ عراقی‌ اداره‌کننده‌ بود.‏ خاطرات سیاسی- اجتماعی دکتر صادق طباطبایی ج۳ ص۲۰۷

. انتهای پیام /*
 

سخن هفته

حرم یار/

حرم یار/

آرامگاه خمینی کبیر که در ایران به "حرم مطهر" شهره است، در جنوبی ترین نقطه تهران و در کنار گلزار شهدای بهشت زهرا (س) بنا شده است و در نوع خود، در حقیقت مجموعه ای بزرگ و کم نظیر به شمار می رود. در شب 14 خرداد زمانی که حال امام امت رو به وخامت بود، جلسه ای با حضور مرحوم حاج سید احمد آقا خمینی و بعضی از اعضای دفتر امام و علمای قم و تهران و مسئولین کشور در جماران تشکیل و در مورد محل دفن ایشان نظرهای مختلفی ارائه شد و هر یک از مسئولین و سران نظام و بعضی از مراجع و علما پیشنهاداتی داشتند. پس از جمع بندی که تهران مناسبت ترین محل برای دفن امام است، با نظر مرحوم حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج سید احمد خمینی و دیگران مقرر شد که پیکر امام (س) در نزدیکی شهدای بزرگوار انقلاب اسلامی و بهشت زهرا دفن شود. گروهی برای موقعیت یابی و انتخاب گزینه برتر به بهشت زهرا و اطراف آن عزیمت و پس از بررسی های همه جانبه، محل فعلی را تعیین نمود و با همکاری سازمان بهشت زهرا منطقه مورد نظر از سوی مالک خریداری و واگذار شد. منابع مالی هزینه های این طرح عظیم از محل کمک های مردمی، اعتبارات، همیاری دستگاه ها و نهادها، نذورات، عایدات و موقوفات تأمین می شود.!